Żołnierze niezłomni – żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej!

Skazani na hańbę, a później na zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani „zaplutymi karłami reakcji...”

Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii...

Społeczność Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio w Zamościu uczciła ich pamięć 1 marca 2019 r. podczas uroczystej Mszy pierwszopiątkowej i przygotowując montaż słowno-muzyczny. Oprawa mszy świętej miała patriotyczny wymiar, w darach złożono m.in. biało-czerwone kwiaty symbol naszych barw narodowych, symbol młodości, witalności a zarazem ofiary jaką ponieśli Żołnierze Wyklęci składając swoje życie na ołtarzu ojczyzny. Jeden z uczniów na ołtarzu złożył również ryngraf jako symbol wiary polskich żołnierzy. Nosili go na swoich zbrojach średniowieczni rycerze i husarze. W czasie okupacji niemiecko - sowieckiej żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych nosili ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej lub Ostrobramskiej na tle orła w koronie. Tę tradycję kontynuowali Żołnierze Wyklęci.

Wszyscy zgromadzeni przypomnieli sobie, że gdy zakończyła się II wojna światowa Polska nie odzyskała pełnej niepodległości. W kraju rządzili bezwzględnie nowi okupanci radzieccy poprzez przywiezione z Moskwy władze, bezgranicznie posłuszne Stalinowi. Polscy patrioci, byli partyzanci Armii Krajowej, ludzie sprzeciwiający się komunistom byli wtrącani do więzień, wywożeni do sowieckich łagrów, wreszcie jakże często skrytobójczo mordowani w katowniach Urzędów Bezpieczeństwa. Tak, dla wielu Polaków jedynym wyjściem w zaistniałej sytuacji była ucieczka do lasu i podjęcie na nowo walki partyzanckiej z nowymi okupantami spod znaku czerwonej gwiazdy. To byli właśnie owi żołnierze niezłomni, o których dzisiaj mówimy. Pośród tysięcy walczących w latach 40. i 50. XX wieku (a warto przypomnieć że ostatni z nich zginął w październiku 1963 r.).

Uczniowie klasy III b gimnazjum przypomnieli kilka postaci, składając różę na ich symbolicznym grobie podczas wymownego Marszu Żałobnego Fryderyka Chopina.

W uczczenie uroczystości włączyli się uczniowie klasy IIIb gimnazjum: Dominika Zygmunt, Malwina Adamska, Milena Buczak, Doda Dominik, Hereta Kamila, Jędruszko, Maja, Kucyk Aleksandra, Julka Maroszek, Wiktoria Wróbel, Jakub Rysak, Martyna Świst, Szeliga Dominika, Witkowski Oliwier, Walczak Weronika, Małgorzata Pikuzińska i Natalia Roczniak oraz uczennica klasy VI Natalia Kukułowicz przygotowani przez wychowawcę Monikę Zawiślak; szkolny zespół Cantus cordis oraz uczennica klasy VIII b Natalia Staniecka  wraz z bratem Pawłem przygotowani przez p. Justynę Oleksińską.