Tutaj powinien być opis

Młodzi na żołnierskich szlakach - część I tekstu

"Zanim Ci synku w literach

Treść drukowaną obnażę,

Będę jak księgi otwierał

Wszystkie wojenne cmentarze

 

Wszystkie po polach mogiły,

Nauczę czytać jak nuty,

Abyś z nich czerpał swe siły

Do dalszej w zyciu marszruty

 

Pokaże Ci rany skryte,

Głębokie na twarzach blizny

I z nich Cię będę jak liter

Uczył imienia ojczyzny."

Piechal M., Alfabet

Jak nauczyć  młode pokolenia historii narodu, wrażliwości i szacunku dla ludzkiego życia, poszanowania tradycji i kultury? Z tymi pytaniami i sposobem realizacji zawartych w nich celów mierzą się dziś wszyscy nauczyciele. Niewykonalne? Oczywiście, że nie!

            Dzięki wspaniałemu projektowi Zamojskie drogi do Niepodległości i współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, dzięki któremu wyremontowano Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu, lekcja historii, która na długo wszystkim pozostanie w pamięci, jest na wyciągnięcie ręki, a nawet smartfonu...

            Podczas ostatnich dwóch tygodni uczniowie, nauczyciele i rodzice Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio z siedzibą w Zamościu wyruszyli żołnierskimi szlakami bojowymi po Roztoczu.

            W pierwszej kolejności, zgodnie z założeniami projektu, 18-osobowa grupa młodzieży z najstarszych klas, wyruszyła z nauczycielem języka polskiego z zamiłownia przyrodnikiem – Moniką Zawiślak i nauczycielem historii, pasjonatem Waldemarem Wolaninem testować i opisywać trasy, wyznaczone w mobilnej, darmowej aplikacji Zamojskie drogi do Niepodległości (aplikacja dostępna na stronie głównej muzeum w Bondyrzu). Uczniowie mieli za zadanie podążać wybranym szlakiem. Do dyspozycji mieli trasy o nazwach: Śladami Powstania Zamoyskiego, Alianckie zrzutowisko "Hipopotam", Rzeczpospolita Józefowska,Szlakiem zbrodni UPA,Śladem żołnierzy II Inspektoratu ZamojskiegoArmii Krajowej.

Decydując się, że podążą szlakiem wiodącym na alianckie zrzutowisko, jako pierwszy pkt. swej wyprawy wybrali pomnik upamiętniający poległych pracowników fabryki mebli w Bondyrzu, poległych w latach 1939-1944 za wolną Polskę, znajdujący się tuż przy odrestaurowanym muzeum historycznym w Bondyrzu.

            Kolejno, zgodnie z oznaczeniami położenia dostępnymi w aplikacji, udali się do pobliskiej miejscowości Obrocz, by wspólnie, przy bardzo wymownym pomniku, poświęconym mieszkańcom poległym, rozstrzelanym i wymordowanym przez zbrodniarzy hitlerowskich, poznawać historię swojej Małej Ojczyzny.


            ciąg dalszy w kolejnej wiadomości...