Wycieczka do Olejarni Świątecznej w Ruszowie

27 września br. uczniowie klas drugich szkoły podstawowej, pod opieką swoich wychowawców, udali się do Olejarni Świątecznej. Jest to mały zakład produkcyjny oleju, metodą tradycyjną, znajdujący się około 10 km od Zamościa. Na terenie gospodarstwa znajduje się skansen olejarski, w którym prowadzone są zajęcia i pokazy bicia oleju na dwustuletnich maszynach.

Uczniowie zapoznali się z nazwami roślin oleistych, rozpoznawali ich nasiona oraz poznali cały etap bicia oleju na zimno. Następnie odbyła się degustacja oleju świątecznego z chlebem, który wszystkim bardzo smakował. Na zakończenie każdy własnoręcznie przygotował swoją pamiątkę z wykorzystaniem nasion: rzepaku, lnianki oraz lnu. Z całą pewnością jest to miejsce, które warto odwiedzić i promować w naszym regionie.