07 kwietnia 2017 14:42 | Aktualności

Zpektakl „Samotni w tłumie”

3 kwietnia uczniowie klas II i III gimnazjum w Zamojskim Domu Kultury obejrzeli spektakl pt. „Samotni w tłumie” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.

Fabuła przestawienia została oparta na losach kilku całkiem współczesnych bohaterów: Kaśki, Krzyśka, Sylwii, Lukasa i Platona, których spotkania i rozmowy były próbą przełamania samotności i odnalezienia własnej drogi w życiu.  Pozornie lekka konwencja spektaklu (wykorzystanie głośnej muzyki, używanie przez aktorów gwary młodzieżowej, wprowadzenie elementów ze świata wirtualnego, umieszczenie akcji w bardzo współczesnych realiach) była tylko pretekstem do ukazania głębszych problemów dręczących współczesną młodzież, m.in.: poszukiwanie miłości, bliskości i zrozumienia, poczucie braku wparcia ze strony dorosłych, dorastanie w niepełnych rodzinach lub bez rodziców, używki, ucieczka w świat wirtualny, ukrywanie prawdziwych uczuć i życiowych porażek. Rozwiązaniem wskazanym przez twórców spektaklu okazało się budowanie w życiu autentycznych więzi z innymi ludźmi, szczere współczucie, pomoc innym, wybieranie dobra i życia opartego na wartościach, otwieranie serca na krzywdę i samotność innych czy uczciwość. W realnym życiu nie jesteśmy przecież  internetowymi nickami.

Więcej informacji o spektaklu można znaleźć na stronie: http://www.narodowyteatredukacji.pl/repertuar/samotni-w-tlumie/

Wyjście zorganizowała p. E. Jóźkiewicz. Opiekę nad młodzieżą pełnili wychowawcy klas: p. Dorota Łyś, p. Agnieszka Ostasz i p. Krzysztof Hadło, którzy udzielili również cennego wsparcia organizacyjnego i logistycznego.

Nie obyło się oczywiście bez nawiązań literackich:

Ks. Jan Twardowski „Samotność”

Nie proszę o tę samotność najprostszą

pierwszą z brzega

kiedy zostaję sam jeden jak palec

kiedy nie mam do kogo ust otworzyć

nawet strzyżyk cichnie choć mógłby mi ćwierkać

przynajmniej jak pół wróbla

kiedy żaden pociąg pośpieszny nie spieszy się do mnie

zegar przystanął żeby przy mnie nie chodzić

od zachodu słońca cienie coraz dłuższe

nie proszę Cię o tę trudniejszą

kiedy przeciskam się przez tłum

i znowu jestem pojedynczy

pośród wszystkich najdalszych bliskich

proszę Ciebie o tę prawdziwą

kiedy Ty mówisz przeze mnie

a mnie nie ma

Henry Davida Thoreau „Walden; or, Life in the Woods”

Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawiać czoło wyłącznie najbardziej ważnym kwestiom w życiu, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może mnie nauczyć życie, abym w godzinę śmierci nie odkrył, żem nie żyłem. (czyli... I went to the woods...)

Mini-konkurs dla uczniów klas II i III, którzy obejrzeli spektakl:

Podaj tytuł wiersza autorstwa Wisławy Szymborskiej wykorzystanego przez Kaśkę, aby opisać swoje uczucia i refleksje dotyczące otaczającego ją świata i jej w nim miejsca. Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem można przekazać nauczycielowi j. polskiego. Spośród prawidłowych rozwiązań zostanie wylosowana osoba, do której trafi nagroda.