W dniach 15-18 grudnia 2016 roku uczniowie Katolickiego Gimnazjum im św. Ojca Pio w Zamościu brali udział w wycieczce do Niemiec w ramach realizacji projektu edukacyjnego z języka niemieckiego „Reisen machen klug”. Jednym z elementów tego projektu były wizyty  w Berlinie, Frankfurcie nad Odrą oraz Poczdamie. Uczniowie odwiedzili też Poznań. Celami  wyjazdu było przede wszystkim poznanie kultury i historii Niemiec, zwiedzanie najważniejszych zabytków Berlina oraz poznanie bezpośrednio religijnych zwyczajów i tradycji adwentowych oraz świątecznych naszych sąsiadów. Uczniowie mieli też możliwość poszerzenia znajomości języka niemieckiego. Wyjazd był dużym przedsięwzięciem dla naszej szkoły, gdyż uczestniczyło w nim 60 uczniów. Udział tak dużej liczby uczniów miał również ogromny wpływ na integrację społeczności uczniowskiej z gimnazjum. Wyjazd ten był możliwy dzięki projektowi, który został napisany przez dyrektora szkoły ks. Roberta Strusa oraz nauczyciela języka niemieckiego p. Elżbietę Michalkiewicz. Dzięki temu wyjazd kosztował uczniów tylko 200 zł. Pozostałe koszty zostały pokryte w ramach realizacji projektu.

DOLNY ŚLĄSK I PRAGA- grudzień 2017

Z Zamościa wyjechaliśmy o godz. 3.00 i po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do Wrocławia. Razem całą grupą spacerowaliśmy po tym pięknym mieście i zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca. Atrakcją na całej trasie było szukanie i liczenie krasnali, które wyłaniały się w najmniej oczekiwanym momencie. Na koniec udaliśmy się do najciekawszej atrakcji we Wrocławiu-Panoramy Racławickiej. Jest to wielkie malowidło o wymiarach 14 na 115 metrów, które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich i technicznych przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. Jest to również pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju, dlatego też wywarło na nas ogromne wrażenie. Po zwiedzeniu Panoramy udaliśmy się do hotelu „Abis” położonego w Bystrzycy Kłodzkiej.

Drugiego dnia pojechaliśmy do stolicy Czech Pragi. Na samym początku przewodnik poinformował nas, że spacer po Pradze zajmie nam około 10 godzin. Głównym punktem zwiedzania była Archikatedra Świętego Wita, Wacława i Wojciecha, czyli siedziba arcybiskupów polskich i prymasa czeskiego. Przechodząc przez wspaniały most Karola dotarliśmy na Rynek Staromiejski gdzie mogliśmy się oddać świątecznej atmosferze odwiedzając stragany na jarmarku bożonarodzeniowym. Po skosztowaniu czeskich smakołyków udaliśmy się w drogę powrotną, podczas której mogliśmy podziwiać panoramę Pragi w nocnej scenerii.

Dzień trzeci zaczęliśmy od wyprawy w Czeskie Góry Stołowe. Zwiedzaliśmy Adrssparskie Skały w Skalnym Mieście, w którym kryją się niesamowite labirynty, groty i wodospady. Po przejściu przez ozdobną bramę weszliśmy do lodowej krainy i poczuliśmy się jak bohaterowie filmu „Opowieści z Narnii” i nie było to złudzenie, gdyż sceny do tego filmu były właśnie tam nagrywane. W drodze powrotnej zwiedziliśmy też kaplicę czaszek w Kudowie Zdroju. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa około 3.tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen, epidemii, chorób zakaźnych.    Po powrocie do hotelu udaliśmy się na mszę św. do pobliskiego kościoła. W tym czasie odbywały się rekolekcje i była to msza dla młodzieży. Bardzo spodobała nam się nauka księdza rekolekcjonisty, który kiedyś gościł też w naszej parafii.

Dzień czwarty był dniem ostatnim. Po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Wałbrzycha, gdzie zatrzymaliśmy się na zwiedzanie Zamku Książ, który jest trzecim, co do wielkości zamkiem w Polsce, po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu.

Przewodnik przeprowadził nas przez sale zamkowe tj.: Hol Myśliwski, Kompleks Sali Balowej, Salę Konrada z Czarnym Dziedzińcem. Poznaliśmy historię Piastów i niezwykłe życie Księżniczki Daisy. Weszliśmy też do tunelu z okresu II wojny światowej. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie palmiarni i przejście wśród egzotycznych roślin.

Wyjazd ten był kolejną naszą przygodą (rok temu zwiedzaliśmy Berlin), która pozwoliła nam poszerzyć wiedzę o wiele wartościowych informacji związanych z historia Polski i Czech. Mogliśmy też dowiedzieć się wielu rzeczy z dziedziny geografii, dotyczących np. śląskich kopalni a także poszerzyć swoje słownictwo z języka niemieckiego, gdyż wiele napisów i zwrotów używanych było też w tym języku. Mamy nadzieję, że nie jest to nasz ostatni wyjazd w ramach tego projektu i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

pragajpg [640x359]

praga2jpg [640x359]