„W dniu 17 czerwca 1991 roku ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec podpisali Umowę o niemiecko-polskiej współpracy młodzieży. Główną ideą tej organizacji jest: „Dwa kraje, jeden cel! - łączymy młodych Polaków i Niemców”. Przede wszystkim dotuje ona różnorodne spotkania młodzieży: od warsztatów teatralnych poprzez wspólne obozy treningowe aż po projekty ekologiczne, a także inicjuje je i wspiera merytorycznie.

„Od czasu powołania Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku wsparła ona finansowo projekty z udziałem ponad 2,7 miliona młodych ludzi.” (http://www.pnwm.org/o-pnwm/)

„Schwalbe”

W dniach 02-11.11 2014 uczniowie trzeciej klasy gimnazjum uczestniczyli w trójstronnym projekcie pt.: ,,Schwalbe” w Niemczech, w miejscowości Oldenburg.

Na projekt ten składały się warsztaty teatralno-sportowe, które okazały się ciekawym doświadczeniem, połączonym z symulacjami, jakie zdarzają się na boiskach. "Schwalbe" (Jaskółka) krzyczą kibice na niemieckich stadionach, gdy widzą, że zawodnik symuluje faul. Młodzieżowe warsztaty teatralno-sportowe pod tym tytułem były ciekawym doświadczeniem sportowym połączonym z symulacjami, jakie zdarzają się na boiskach.

W projekcie tym oprócz naszych uczniów uczestniczyli również uczniowie ze szkoły ze Lwowa oraz drużyna piłkarska z Hamburga. Podczas pobytu zostały rozegrane dwa pełne napięcia mecze Polska i Ukraina przeciwko Niemcom oraz Polska przeciwko Ukrainie.

Oprócz treningów, meczy i ćwiczeń teatralnych uczniowie mieli też okazję zwiedzić takie miasta niemieckie jak Oldenburg, Dangast nad Morzem Pólnocnym, Bremen i Berlin.

Każdego dnia odbywały się zabawy integracyjne, które przyczyniały się do nawiązywania znajomości, a tym samym do rozwijania swoich umiejętności językowych. Podczas wieczoru interkulturalnego uczniowie mieli również możliwość poznania kultury i zwyczajów, jakie panują w Niemczech i na Ukrainie. Nad przebiegiem projektu czuwali bardzo sympatyczni trenerzy Maud i Guntars z Niemiec oraz wolontariusze z Hiszpanii i Turcji. Wbrew pozorom kuchnia niemiecka nie odbiegała bardzo od polskiej. Kucharz Quirin bardzo dbał o to, aby nikt nie chodził głodny i przygotowywał różnorodne posiłki w nieograniczonych ilościach.

Cały wyjazd był niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich. Uczniowie nawiązali nowe znajomości i ostatniego dnia żal było im się rozstawać. Wszyscy mają jednak nadzieję, że nie było to ich ostatnie spotkanie w takim gronie.

s1jpg [640x480]

s2jpg [640x480]

s3jpg [640x480]

s4jpg [640x480]

" TRiM 2016 – Hatrrick dla Europy”

W dniach 26- 29 kwietnia 2016 r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Ania Markiewicz, Michał Misa, Grzegorz Maroszek, Krystian Lekan, Paweł Marczuk, Kuba Chromiec oraz Wojtek Kudełko brali udział w międzynarodowym projekcie w ramach PNWN  „ TRiM 2016 – Hatrrick dla Europy” w Starogardzie Gdańskim. Projekt ten polegał na tym, że od marca do maja rozgrywano dziewięć turniejów „Trim 2016” w dziewięciu miastach, w których brały udział drużyny z Polski, Francji i Niemiec, w sumie około 50 drużyn. Zwycięzcy poszczególnych turniejów pojechali pod koniec maja do Francji na finał.

Nasza drużyna zajęła drugie miejsce i tylko jednym punktem oddała miejsce pierwsze drużynie gospodarzy z Klubu Sportowego Beniaminek. W rozgrywkach brały udział takie drużyny jak:

Klub Sportowy Beniaminek 03, Zespół Szkół Katolickich, MKS GRYF TCZEW, SC Aleviten Paderborn, Mairie des Ulis, AJPN Association des Jeunes du Pavé Neuf de Noisy-le-Grand.

W tym projekcie chodziło nie tylko o zwycięstwo, ale o granie fair play na boisku, co jest charakterystyczne dla futbolu ulicznego. Mecz nie był prowadzony przez sędzięgo, lecz teamera, który był odpowiedzialny, aby zbierać punkty fair play od obu drużyn w ciągu meczu.

Cały wyjazd był dla wszystkich ogromnym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą.  Był też doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów i doskonalenia swoich umiejętności językowych. Uczniowie mogli przekonać się jak ważna jest nauka języka angielskiego, ale też niemieckiego, gdyż najsympatyczniejsi uczestnicy turnieju byli właśnie z Niemiec i nie znali angielskiego. Podczas pobytu odbywały się również między innymi gry i zabawy integracyjne, wycieczki do Malborka, Gdańska i mad morze. Koordynatorem projektu była pani Elżbieta Michałkiewicz, zaś trenerem drużyny pan Krzysztof Hadło.

palkatpng [336x336]trim1jpg [640x480]

trim2jpg [640x480]