W roku szkolnym 2014/15 nasza szkoła została zarejestrowana w programie e-Twinning.

Program ten oferuje platformę współpracy dla pracowników szkół (nauczycieli, dyrektorów szkół, bibliotekarzy, itp.) z jednego z krajów europejskich, które tutaj komunikują się, współpracują, realizują projekty, dzielą się i mówiąc krótko, czują się i są częścią najbardziej ekscytującej społeczności edukacyjnej w Europie. Akcja e-Twinning promuje współpracę szkół w Europie za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oferując wsparcie, narzędzia i usługi, tak by szkoły w prosty sposób mogły tworzyć w ramach różnych dziedzin krótko- i długoterminowe partnerstwa.

7W ramach platformy e-Twinning nawiązaliśmy współpracę ze szkołami z Francji, Czech i Słowacji, z którymi zrealizowaliśmy projekt pt.: Märchen zwischen Tradition und Modernität”

Uczniowie  mieli za zadanie napisać bajkę w nowej formie. Jedni zaczynali, podawali trzy słowa kluczowe, które następni uczniowie  mieli zawrzeć w dalszym ciągu. W ten sposób powstało 17 nowych bajek. Uczniowie mieli przy tym wiele zabawy i trzeba dodać, że wykazali się dużą kreatywnością.  Bajki zostały napisane w języku niemieckim i opracowane w formie e-book.

W roku szkolnym 2015-2016 w naszej szkole realizowaliśmy w ramach programu eTwinning projekt „Schule bei uns und bei euch” wspólnie ze szkołami z Francji, Słowacji, Grecji i Niemiec. Projekt ten miał na celu zapoznać się z systemem szkolnictwa, jaki obowiązuje w poszczególnych krajach. Uczniowie nawiązali kontakt z rówieśnikami ze szkół partnerskich i wymieniali się informacjami na temat swojej szkoły, zajęć lekcyjnych, nauczycieli, życia młodzieży, a także o swoim mieście, okolicy i kraju. Podczas realizacji projektu uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne, filmy, fotoreportaże. Projekt realizowany był w języku niemieckim pod kierunkiem nauczyciela języka niemieckiego pani Elżbiety Michałkiewicz

Dies Haus ist mein und doch nicht mein...

to tytuł nowego projektu realizowanego w naszej szkole w roku szkolnym 2016/2017 w ramach programu eTwinning. Uczniowie II A gimnazjum wraz z nauczycielem języka niemieckiego panią Elżbietą Michałkiewicz nawiązali współpracę z dwoma szkołami z Grecji: z 4th Gymnasio Kastorias z Kastorii i 2. Gymnasio Agiou Nikolaou z Krety oraz z Publicznym Gimnazjum w Jordanowie. Wspólnie został opracowany projekt mający na celu bliższe poznanie życia szkolnego w Polsce i Grecji. Uczniowie mieli za zadanie przygotować Steckbriefe z opisem siebie, które zostały zamieszczone na stronie projektu w formie e-booka, prezentacje o szkole i mieście. Uczniowie brali udział w konkursie na logo projektu, a przed świętami wykonali kartki świąteczne, które zostały wysłane do szkół partnerskich. Podobne kartki wraz z życzeniami otrzymaliśmy również.  Uczniowie na bieżąco kontaktowali się ze swoimi partnerami przez strony projektu, zorganizowane było również spotkanie przez Skype.  Uczniowie przygotowali również przewodnik po naszym mieście i książkę kucharską z ulubionymi tradycyjnymi potrawami. Ideą projektu było propagowanie ochrony środowiska, dlatego też były podejmowane działania promujące dbanie o naszą Ziemię. Realizacja tego projektu pozwoliła nie tylko na rozwijanie kompetencji językowych, ale też na pogłębianie świadomości własnej odrębności regionalnej, narodowej jak i kształtowania poczucia przynależności do rodziny europejskiej. Projekt ten został odznaczony Europejską Odznaką Jakości. Jest to już nasz trzeci projekt w ramach programu eTwinning i na pewno nie ostatni.

dyplompng [748x550]